Starcraft E Spor

Starcraft, Blizzard Entertainment tarafından üretilmiş bir oyundur. Oyunun çıkış tarihi 1998 yılı olmasına rağmen günümüzde hala oldukça aktif bir halde oynanmaktadır. Özellikle Güney Kore’de oyunun severleri çok fazla miktardadır. Bununla birlikte e-spor turnuvalarında Starcraft büyük bir yer kaplamaktadır. Oyun tür olarak RTS diye geçmektedir yani gerçek zamanlı strateji. Bu türe diğer örneklere baktığımızda Age of Empires ve Red Alert gibi oyunları görebilmek mümkün. Oyun uzayda belirsiz bir zamanda geçmekte ve 3 farklı ırkın savaşını konu almaktadır. Bu ırklara baktığımızda Terran, Protoss ve Zerg isimlerini görmekteyiz.

Starcraft Nasıl Oynanır?

Oyunda bulunan 3 ırka baktığımızda Terran insan ırkına denk gelmektedir. Zerg’ler ise böceksi yaratıklar olup binaları canlı organizmalardır. Protoss ırkı ise teknolojik açıdan oldukça ilerlemiş bir ırktır. Oyunun yıllardır bu kadar oynamasında en büyük etken ırklar arasındaki muhteşem dengedir. Oyunun strateji esnekliği, bir önceki benzeri olan Warcraft 2’ye göre daha geniş olan harita seçenekleri ile birleşince, uzun oynama süresi ve bol strateji seçeneği sunmaktadır. Zaten bu harita başarısı ve de ırklar arası denge sayesinde oyun bu kadar yıldır oynanmakta ve popüleritesini kaybetmemektedir. Brood War isimli genişleme paketi ile birlikte oyundaki her üç ırk arasında güç daha da dengelenmiştir.

Star craft E Spor Turnuvaları

Oyunun 2010 yılında ikinci ve devam serisi piyasaya çıkmıştır. Fakat insanlar hala inatla ilk oyuna rağbet göstermekteler. Starcraft uluslararası anlamda özellikle çoklu oyuncu kısmı ile, bilgisayar dünyasında tarikat benzeri bir oyuncu kitlesi toplamıştır. Gerçek zamanlı strateji oyunlarında endüstri standartı olarak kabul edilmektedir. Oynanabilirliği ve kalitesi, yıllar geçmesine rağmen hala kendini kabul ettirici düzeydedir. Bundan ötürü de e spor turnuvalarında hala en çok oynanan oyunların başında gelmektedir. Aynı Dota’da olduğu gibi kendi içinde fan yapımı çok tutan haritaları mevcuttur ayrıca. Oyunun en büyük kitlesi Güney Kore halkıdır. Ayrıca Botsvana’da her ne kadar adını çok duymasak da oyunun en çok oynandığı bir diğer ülke. E Spor turnuvalarında ödül havuzu her ne kadar Rainbow Six ya da Overwatch kadar olmasa da yine de yüksek meblağlar dönmektedir.